Grikių nauda
Stulbinanti grikių nauda: ką sako specialistai

Stulbinanti grikių nauda: ką sako specialistai. Apie grikius ir jų naudą sveikatai, grožiui rašoma daug, todėl įdomu ką apie grikius mano jau ne pirmus metus sveiką gyvenseną propaguojantys žmonės. Straipsnyje skaitykite kokią nauda teikia grikiai ir ką apie juos mano specialistai.

Grikių nauda plaukams

Sveiki ir žvilgantys plaukai atrodo žavingai. Kad jie taip atrodytų visą laiką, jais reikia rūpintis kaip oda, tinkamai aprūpinti būtinomis maistinėmis, kurios stiprina plaukų folikulus ir išlaiko sveikus bei žvilgančius plaukus.
Grikiuose yra 75% angliavandenių, kurie skatina plaukų augimą. Plaukų augimą skatina ir A, B vitaminai bei cinkas. Vitaminas B6 arba piridoksinas yra gyvybiškai svarbus plaukų augimui ir sveikatai, o jo grikiuose yra nemažai.

Grikių nauda organizmui

Grikių nauda

Pastebėsite, kad vienos grikių košės išverda per 30-40 minučių ir tūris padidėja 5-6 kartus, o kitos beveik nepasikeičia ir yra paruošiamos per 20 minučių arba tik užpylus karštu vandeniu ar vos pamirkius iš vakaro.
Kruopų karaliaus titulą turintis grikis turi jį pelnytai, apie jų maistinę vertę jau rašėme, o kokia grikių nauda mūsų organizmui, skaitykite žemiau:

  • Mažina cholesterolio lygį kraujyje;
  • Padeda kovoti su tulžies akmenimis;
  • Padeda sumažinti aukštą kraujospūdį;
  • Hipoalerginis produktas;
  • Padeda kontroliuoti diabetą (mažiau kelia cukraus lygį nei ryžiai ar kviečiai);
  • Valo žarnyną, gerina apetitą;
  • Gerai auga be pesticidų ir yra švarus, ekologiškas produktas;
  • Grikiuose nėra glitimo todėl tinka netoleruojantiems glitimo;
  • Didelis antioksidantų kiekis;
  • Padeda užkirsti kelią vidurių užkietėjimui, padeda paspartinti maisto judėjimą per žarnyną;
  • Postmenopauzinio laikotarpio metu suteikia reikšmingų pranašumų moters širdies ir kraujagyslių sistemai (sulėtėjus vazokonstrikcijai, slopinant plokštelių susidarymo procesus);
  • Grikiai siejami su žarnyno, skrandžio ir krūties vėžio rizikos mažinimu;
  • Turtingi vitaminais, yrač išskiriami B grupės vitaminai bei riboflavinas (Vitaminas V2), niacinas (Vitaminas V3), folio ir pantoteno rūgštys;
  • Grikiai turi didelę mineralinių medžiagų, pvz., geležies, vario ir magnio koncentraciją. Varis yra būtinas raudonųjų kraujo kūnelių gamybai. Magnis atpalaiduoja kraujagysles, vedančias į smegenis, ir turi gydomąjį poveikį galvos skausmui;
  • Tyrimai rodo, kad graikai padidina raumenų jėgą ir ištvermės vystymąsi;
  • Grikių maistinės savybės ilgam suteikia sotumo jausmą bei suteikia energijos ilgam laikui;
  • 100g grikių sudaro net 26% rekomenduojamos dienos normos skaidulinių medžiagų suaugusio žmogaus dietoje;

Grikių nauda sportuojantiems

Sportuojant visada siekiame maksimalios naudos todėl ir renkantis grikius rekomenduojame atkreipti dėmesį į prekybos centre esančius pasirinkimo variantus. Pastebėsite, kad dalis grikių išsiskiria savo spalva, jie yra žalesni už kitus, o tai reiškia, kad būtent šis produktas išvengė didesnio terminio apdorojimo ir išsaugojo daugiau naudingųjų medžiagų.
Taip pat geriausia ieškoti aukščiausios rūšies produkto nes tokiame gaminyje mažiau priemaišų ir jis iš esmės švaresnis bei natūralesnis.
Didesnėse parduotuvėse arba specializuotuose parduotuvėse prekiaujančiose maistu sportuojantiems atrasite ir specialiai sportuojantiems paruoštų grikių produktų, kurių sudėtis gali būti dar turtingesnė arba jie yra specialiai apdoroti, supakuoti ir paruošti patogiam naudojimui. Tokius produktus ne retai reklamuoja bei rekomenduoja treneriai ir jie dažnai išsiskiria aukštesniu baltymų kiekiu tačiau jų kaina atitinkamai bus aukštesnė.

Nors grikiuose gausu baltymų, tačiau šie baltymai yra augalinės kilmės, o tai reiškia, kad jie nėra tokie vertingi kaip gyvulinės kilmės baltymai, todėl kartu būtina valgyti ir gyvulinių baltymų turintį produktą (pvz. mėsa, žuvis). Sportininkai renkasi grikius, nes:

  • Jie yra optimalus angliavandenių šaltinis.
  • Jų glikeminis indeksas yra žemesnis, todėl jų suvalgius ilgiau jausite sotumo jausmą.
  • Grikiai praktiškai neturi jokio cukraus savo sudėtyje, o juos sudaro sudėtiniai angliavandeniai, todėl juos valgant, energijos lygis nešokinės ir bus tolygesnis, todėl sumažės tikimybė pajausti energijos išsekimą ir „alkio priepuolį“.
  • Grikiuose gausu maistinių skaidulų, kurios padeda judėti maistui per visą žarnyną ir gerina virškinimą bei valo mūsų organizmą.
  • Tai yra vienas vertingiausių angliavandenių šaltinių, lyginant su kitais produktais.

Žaliųjų grikių nauda

Žaliųjų grikių priešvėžinės savybės įrodytos Korėjos ir Kinijos institutų moksliniais tyrimais. Grikių daigai, kartu su joga ir kitais Tibeto sveikatingumo užsiėmimais – galingas ginklas, kovojant prieš sunkius susirgimus. Jais galima gydyti nevaisingumą, įvairius patinimus, polipus, cukrinį diabetą, nutukimą, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligę, kasą, inkstų akmenis, tulžies pūslės susirgimus, artritą, akių ligas ir t. t. Gydyt galima viską! Akademikas A. M. Ugoliovas įrodė, kad tam reikalingas žalias, termiškai neapdorotas, augalinis maistas.

Žalieji grikiai, skirti daiginimui, savo sudėtimi yra pilnai subalansuotas maisto produktas.
Žalieji grikiai turi savyje tripsino inhibitoriaus, kuris atsparus bet kokiam terminiam apdorojimui. Tripsinas trukdo organizmui pasisavinti baltymus, tačiau egzistuoja vienas būdas sumažinti jo aktyvumą – tai daiginti augalo sėklas.

Žalieji grikiai jūsų racione gali pakeisti kviečius, rugius, lęšius, mung pupeles, žemės riešutus, migdolus!
Reguliarus jų vartojimas gali pakeisti netgi vaistus.Vegetarams ir sveiko gyvenimo būdo propaguotojams žalieji grikiai gali tapti puikiu mitybos raciono papildu, pakeisti degintas ir rafinuotas kruopas. Daiginti grikiai tikrai atras savo vieta salotose, praturtindami jas maistingomis medžiagomis, o gal ir užims pirmaujančią vietą mityboje.

Grikiu nauda moterims

Moteriškam organizmui reikia grikių, kad būtų papildytas geležies trūkumas, kuris gali atsirasti dėl mėnesinio kraujavimo. Be to, šis produktas leidžia išlaikyti gerą plaukų, odos ir nagų būklę, kovoti su ankstyvu senėjimu.
Grikiai padeda sustabdyti venų varikozės vystymąsi ir stiprina kaulinį audinį.
Dailiosios lyties atstovės ne mažiau vertina ir tai, kad grūdai puikiai tinka dietiniam meniu. Jame nėra tiek kalorijų, jis valo organizmą nuo toksinų ir pagreitina medžiagų apykaitos procesą, o tai reiškia, kad jis prisideda prie greitesnio svorio metimo.


Privalumai nėščioms moterims ir maitinančioms motinoms


Nėštumo metu grikiai gali tapti patikimu moterų kūno padėjėju. Jie kompensuos vitaminų ir maistinių medžiagų trūkumą, šiuo svarbiu laikotarpiu suteiks moteriai papildomų jėgų ir energijos, o dėl didelio folio rūgšties ir baltymų kiekio, vaisius vystysis be patologijų.
Kūdikių alergija grikiams yra labai reta, todėl jauna motina gali valgyti grikius žindymo laikotarpiu. Taigi tiek ji, tiek vaikas gaus reikiamą vitaminų ir maistinių medžiagų dozę, reikalingą raumenims, kaulams ir kūdikio nervų sistemai vystytis.

Stulbinanti grikių nauda: ką sako specialistai. Pateikiame Lietuvos sveikos gyvensenos propaguotojų nuomone apie grikių naudą sveikatai.

K. Vaištarienės sakoma nauda sveikatai

Jau 40 metų vegetariškai besimaitinanti ir išsigydžiusi vadinamąsias nepagydomas ligas vegetarizmo pradininkė Lietuvoje Ksavera Vaištarienė sako, kad gyventi daugiau kaip 100 metų gali kiekvienas.

Pasako jos, grikiai pravalo ir plaučius, ir bronchus, ir kraujagysles taip, kad jokia liga nebekibs.
K. Vaištarienės paslaptis – ne tik sveika mityba, bet ir reguliarus organizmo valymas, todėl senjorė siūlo kas 30 dienų kas antrą ar kas trečią dieną valgyti tik šias kruopas.

Vienos grikių iššūkio dienos maisto kiekis – viena stiklinė grikių kruopų, užpiltų dviem stiklinėmis verdančio vandens. Galima dar įdėti 1–2 šaukštus sėlėnų ir išmaišyti. Gautą masę vandenyje brinkiname apie pusvalandį, vėliau nukošiame ir padaliname į tris dalis. Tai – visos dienos maisto kiekis – pusryčiai, pietūs, vakarienė. Papildomai gerti vandens grikių dienomis nereikia, tačiau, jei kruopos sausokos, prieš valgį galima išgerti pusę stiklinės vandens

Kitomis grikių iššūkio dienomis valgomas tik vegetariškas maistas – jokios mėsos, pieno produktų, kiaušinių ir žuvies.

Vaida Kurpienė savo receptuose naudoja daug grikių

„Atrodo, kad kuo daugiau dalykų sužinome apie grikius ir jų naudą – tuo labiau norisi juos valgyti ir su jais kurti receptus“, – sako sveikos mitybos specialistė, dietistė Vaida Kurpienė, portalui Delfi. Dietistė sako, kad grikių nauda yra keleriopa, tačiau viena svarbiausių yra ta, jog šios kruopos yra B grupės vitaminų viršūnėje. Šie vitaminai pagreitina medžiagų apykaitą bei stiprina nervų sistemą, kas itin aktualu ir svarbu pavasarį.

„Grikiuose esantis rutinas – vitaminas P – padeda stiprinti kraujagyslių sieneles, gerinant jų būklę. Rutino pasisavinimą pagerina vitaminas C, todėl šią košę rekomenduoju derinti su kopūstais, salierais, šviežiomis petražolėmis, paprikomis ir kitomis daržovėmis“, – patarimus dalina V. Kurpienė, turinti daugiau nei šimtą tūkstančių sekėjų socialiniuose tinkluose.

Sveikos mitybos specialistė rekomenduoja nesižavėti greito paruošimo ir užpilamomis, dribsnių košėmis. Renkantis grūdinius grikius, taip pat reikia žinoti kelis niuansus. „Grikiai yra skrudinti (rudi) ir neskrudinti (žalio atspalvio). Kepinti grikiai – rudos spalvos. Jie jau stipriai termiškai apdoroti – todėl mažiau vertingi. Juos reikėtų kuo trumpiau gaminti, kad jie nespėtų sutižti. Nekepinti grikiai – tobulas pasirinkimas Jei dar neteko jų ragauti – labai rekomenduoju, jų skonis visiškai skiriasi nuo neapdorotų. Juos galima įvairiai ruošti: nuo daiginimo, beriant į salotas nevirtus, bet galima ir karštus patiekalus gaminti.“

Žinant tokia grikių naudą, tikrai nebaisu savaitę laiko pasilaikyti grikių dietos, kuri padės ne tik numesti svorio ir susigražinti jėgas bei sumažinti nuovargį.


Patiko turinys, turite klausimų, palikite komentarą apačioje arba užsukite į socialinius kanalus:

Facebook

Instagram

Youtube

Čia rasi visus laimesjoga.lt kontaktus ir pranešimus spaudoje: Kontaktai

Grikiai

5

Įvertinimas

5.0/5

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *