svyrančių braškių auginimas vazonuose
Braškės vazonuose: kokią veislę rinktis ir kaip prižiūrėti

Braškynai gali būti patys įvairiausi. O jeigu sodas ar kiemas prie namų toks mažas, kad apie braškes negali net pasvajoti? Taupydami vietą, braškes galite auginti vazonuose.

Tradicinė technologija apima braškių (sodo braškių) auginimą lysvėse, tačiau šis metodas turi nemažai trūkumų, todėl sodininkai reguliariai ieško naujų šios uogos auginimo metodų. Pavyzdžiui, kai kurie ūkininkai braškes augina vazonuose. Toks auginimo būdas turi daug privalumų, kurie ir bus aprašyti šiame straipsnyje.

Kokias veisles rinktis braškių auginimui vazonuose


Lietuvoje dažniausiai auginamos Muir, Selva, Ostara, Hummi Gento, Rapela veislių uogos, derlingiausios iš jų – Selva ir Hummi Gento. Vėlai rudenį derančias braškes galima auginti lysvėse arba specialiuose vazonuose. Šios uogos vienu metu žydi ir noksta. Pirmieji braškių žiedai pražysta gegužės mėnesį. Pasisodinus jų į vazonus, galima džiaugtis ne tik derliumi, bet ir estetiniu vaizdu. Kai trūksta erdvės arba neturite sodo, remontantinėms braškėms auginti, tiks ir balkonas, kuriame galima įdomiai įkomponuoti kelis uogakrūmius.

Auginimui vazonuose, ekspertai pataria pirkti remontantines braškes. Šios veislės suteikia derlių jau pirmaisiais metais.
Remontantinės braškės dera iki vėlyvo rudens. Jos vienu metu žydi, mezga ir saulėje sirpina uogas, todėl atrodo įspūdingai.
Remontantines braškes rekomenduojama auginti naujokams sodininkams. Krūmelių kaip nors ypatingai prižiūrėti nereikia, uogų sulaukiama greitai. Ten, kur daug vietos, braškės tradiciškai auginamos ir kaip daugiamečiai augalai. Sode jos išgyvens kelerius metus.


Vazoninių braškių auginimas ir priežiūra


Lengviausias būdas būtų sodinti jau užaugintus braškių daigus ar į vazonus su maistinga žeme. Antrasis auginimo būdas reikalauja daugiau laiko ir priežiūros. Sėti sėklas į dirvą kambario sąlygomis galima sausio – vasario mėnesiais.

Svarbu! Braškių daigus sodinti į vazonus galima paruošti rudenį.


Beveik visos braškių veislės pasižymi dideliu atsparumu šalčiui, tačiau reikia nepamiršti, kad vazonus naktį galima išnešti į lauką ne žemesnėje kaip 0 ° C temperatūroje. Esant net nedideliems šalčiams, inde esanti dirva gali užšalti, o tai sustabdys augalų augimą arba pakenks jiems.

Vazonines braškes patariama dėti ant pietinės ir pietrytinės palangės, nes krūmai mėgsta gerą apšvietimą.
Jei jūsų braškė auga vazone ar pakabinamame krepšyje, tada pasukite jį taip, kad augalas būtų apšviestas iš skirtingų pusių.
Žiemą augalams reikia papildomo apšvietimo, jie gali būti apšviesti fluorescencinėmis lempomis. Braškes galima laistyti per padėklą, tačiau į juos nereikėtų pilti, kitaip šakniastiebiai pradės būti ar žemėje pasirodys žali dumbliai. Tada deguonis nustos tekėti šakniastiebiais ir braškės neaugs.


Jei braškių lapai yra blyškūs, palaistykite žemę kavos tirščiais, tai į dirvą įneš azoto. Jei pastebėjote, kad šakniastiebiai stiebiasi iš vazono angos apačioje, tuomet persodinkite augalą į didesnį vazoną.
Braškės mėgsta dirvą, kurios pH = 5,3–6,5. Kartą per mėnesį į vazoną galite įpilti saują komposto. Kartą per savaitę braškes galite pamaitinti rausvu kalio permanganato tirpalu.


Kai pasirodys pirmieji žiedkočiai, pašalinkite juos, kad braškės galėtų užauginti galingus lapus. Antrieji žiedkočiai užauga per 2–3 savaites, tačiau jie yra daug galingesni ir stipresni nei pirmieji. Paprastai ant žiedkočio 7-9 pumpurai. Galite nuskinti 4-5 pumpurus, paliekant 3-4. Tikiu būdu uogos bus didelės.


Braškes būtina purkšti gerai nusistovėjusiu vandeniu, taip pat medžiagomis su geležimi. Be to, kai kurios remontantinės veislės išaugina daugybę ūsų, jei norite sulaukti kuo daugiau uogų, nukirpkite juos žirklėmis, nes jie sunaudoja daug maistinių medžiagų ir todėl labai sumažina derlių.


Po 2 mėnesių nuimsite pirmąjį derlių. Prinokusias uogas reikia nurinkti, nes ilgai kabančios gali pradėti pūti.

braskes vazonuose laimes joga


Pranašumai braškes auginant vazonuose


Augindami braškes vazonuose, galite gauti gerą uogų derlių ir unikalų dekoratyvinį kraštovaizdžio dizaino elementą. Palyginti su kitais auginimo būdais, ši technologija turi keletą privalumų:

  • konstrukcijos mobilumas leidžia jums perkelti augalus iš vienos kambario/balkono zonos į kitą;
  • patogumas rinkti uogas, kurios kabo tiesiog vazono;
  • uogų sąlyčio su dirvožemiu trūkumas neleidžia joms pūti ir palieka derlių švarų, be žemės pėdsakų;
  • auginimas nepertraukiamo derlingumo veislių braškių vazonuose leidžia gauti derlių ištisus metus, jei vazonai perkeliami į kambario sąlygas;
  • galimybė sutaupyti laisvos vietos mažuose žemės sklypuose.

Braškės vazonuose: kokią veislę rinktis ir kaip prižiūrėti



Patiko turinys, turite klausimų, palikite komentarą apačioje arba užsukite į socialinius kanalus:

Facebook

Instagram

Youtube

Čia rasi visus laimesjoga.lt kontaktus ir pranešimus spaudoje: Kontaktai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *